ATTUCHO RESCUER

Attucho RESCUER bir acil ilkyardım kurtarma sedyesidir.

Kolay taşınabilmesi ve saklanabilmesi için bir sırt çantası içine yerleşebilecek ölçülere katlanabilmektedir. Kurtarma ekiplerinin kaza yerine ulaşımı sırasında aynı sırt çantası içinde Attucho RESCUER ile birlikte gerekli diğer tüm medikal ekipmanların da kolaylıkla taşınabilmesi büyük bir avantaj sağlar.

Varolan tüm sepet tipi sedyelerinden farklı olarak, Attucho RESCUER omurga travması olan yaralının sedye üzerine transferi sırasında bir omurga tahtası formundadır ve bu tip yaralanmalarda uygulanan ilkyardım protokollerinin uygulanmasına olanak sağlar. Omurga tahtası formunda Attucho RESCUER, EN 1865-1+A1 standartı gerekliliklerini de karşılar.

Yan kolları dairesel bir hareketle açılıp kilitlenen Attucho RESCUER, hızlı ve kolay bir şekilde sepet tipi bir sedyeye dönüşür. Bu formunda Attucho RESCUER havadan, sudan ve karadan yaralı transferine olanak sağlar.

İçi poliüretan köpükle dolu olan hafif plastik gövde formu Attucho RESCUER’ın suda üzerindeki yaralıyla birlikte yüzmesini, denizde ve karda kaydırılarak hareket ettirilebilmesine olanak verir.

The Attucho RESCUER is an emergency first aid rescue stretcher.

It can be folded to dimensions that can be placed in a backpack for easy transport and storage. It is a great advantage during the rescue teams' transportation to the accident site, that the Attucho RESCUER and all other necessary medical equipment can easily be carried in the same backpack.

Unlike all existing basket type stretchers, Attucho RESCUER is in the form of a spine board during the transfer of the injured person with spinal trauma to the stretcher, and allows the implementation of first aid protocols for this type of injury. In its spine board form, Attucho RESCUER also meets the requirements of the EN 1865-1+A1 standard.

The Attucho RESCUER, whose side arms open and lock in a circular motion, quickly and easily transforms into a basket type stretcher. In this form, Attucho RESCUER allows the transfer of patient from air, water and land.

The light plastic body filled with polyurethane foam, allows Attucho RESCUER to float together with the injured person in the water. The body form of Attucho RESCUE allows it to aquaplane in the sea and ski on the snow.

Product Visuals

M. Tolga Bilgiç

info@mehmettolgabilgic.com www.mehmettolgabilgic.com

  • DateJune 13, 2021
  • Category2021