beFelt

In my project, my goal was to design a product that is modern and whose functionality can be expanded, meets the needs of a modern seperator and most importantly that can be customized and provides a personal space to the user by combining the human needs with contemporary design methods.
During this process, after many tries with structure, I aimed at a design that is self sustaining on a single system, that can be easily projected on different fabrics and most importantly, that is light but solid and can be easily moved. I combined this structure with felt, which at some point, was completely out of our lives.Felt, which is a source of inspiration for fashion and decoration. Nowadays, infused me to create beFelt by its easy way of coloring, shaping, durability and its structure that allows light get through when desired despite its thickness and became the starting point of beFelt.

beFelt's main area of use is big and crowded constitutional working environments, libraries, dormitories small spaces like studio apartments enabiling people create their own spaces easily.

Projemde insan ihtiyaçlarını günümüz tasarım metodlarıyla birleştirerek ,yenilikçi görünümü , modern duruşu ve fonksiyonelliği arttırılabilir, modüler seperatör ihtiyacını karşılayan en önemlisi kişiselleştirilebilir ve kullanıcıya kişisel alan tanımlayan bir ürün tasarımı hedefledim. Bu süreçte strüktür ile ilgili birçok denemenin sonunda kendi kendini tek bir sistemde ayakta taşıyan, farklı dokularda kolaylıkla tasarlanabilen ve en önemlisi hafif ama sağlam , kolay yer değiştirilebilir bir tasarım amaçladım. Bu strüktürü bir dönem hayatımızdan neredeyse tamamen çıkan keçe ile birleştirdim.. Şimdiler de moda ve dekorasyon alanında yaratıcı fikirlerin ilham kaynağı olan keçe istenilen rengi kolayca alması, her forma kolaylıkla girebilmesi , sağlamlığı , kalın olsa bile istendiğinde ışığı geçirebilen yapısı ile bende merak uyandıran projemin ilham kaynağı ve beFelt in hayata geçmesinde  ana çıkış noktası oldu.

beFelt in Asıl kullanım alanı;  yapısal büyüklükte kalabalık calısma ortamları, kütüphaneler,  yurtlar, öğrenci evi gibi kucuk metrakareli yasam alanlarında da kişilerin kendi alanlarını kolayca yaratabilmelerini sağlar.

Belinda Şahin
  • DateJune 28, 2020
  • Category2019