BitkiT

Fitoterapi (bitkiler ile tedavi) biliminin Tamamlayıcı Tıp ve Holistik Tıp gibi önemli alanlarıyla ilgili olan Arometerapi ürünlerinin yapımındaki en temel eylem bitkinin özünü (yağını) elde edebilmektir. Geleneksel ve yaygın olarak kullanılan bitkinin yağını elde etme yöntemlerinden olan maserasyon ve buhar damıtma kullanılarak bitkinin yağını kullanıcının kolaylıkla çıkarabilmesini sağlar. Tıbbi ve aromatik bitkilere merak duyan insanların Tamamlayıcı Tıp, Holistik Tıp ve Arometerapi ürünleri yapma deneyimlerini görünür kılarak kişiselleştirilebilen ürün üretimine olanak tanıyan bir kit.

A compact kit that makes the experience of extracting herbal essential oils and preparing herbal products at home visible for those of who are curious about medicinal and aromatic plants.

The basic thing to make complementary/supplementary herbal medicine products is to extract herbal essential oil from plant. Steam distillation and maceration, one of the traditional vegetable oil production methods, are popular and efficient methods.

A kit that allows the production of customisable products by making the experience of preparing complementary medicine products visible for the people who is curious about medicinal and aromatic plants.

Product Visuals

Nisa Taylan

Contact Info

  • DateJune 12, 2020
  • Category2020