Boend

Boend is a buoyancy aid design for professional laser sailors. The aim of the project was improving conditions while racing and the engagement of the vest and the racer.Sailors clothing varies according to the weather and  the wind conditions but the life jackets were always the same. As a former professional sailor I had the time to examine the problems of the existing life vest.

Besides my own experiences I also utilized my professional friend’s opinions and feedback. We gathered on common difficulties and complaints. Combining my outcomes, examinations and research I designed a life jacket that does not limit body’s range of motion, support the body posture and which can be adjusted according to the wind and the weather. Boend does not include any zipper or hook and loop that can create a problem during the race on its design.

Boend profesyonel laser yarışcıları için tasarlanmış bir yüzdürücü yardımcı yelektir. Projenin temel amacı yarış anındaki koşulları iyileştirmek ve aynı zamanda yeleğin yarışcı ile olan uyumunu geliştirmektir. Yelkencilerin kıyafetleri iklime, rüzgara ve çeşitli hava koşullarına göre değişiklik gösterirken can yeleği 4 mevsim ve  her hava koşulunda aynı yelek olarak kullanılmaktaydı. Eski bir profesyonel yelkenci olarak mevcut can yeleklerinde bulunan bu ve bunun gibi sorunları incelemeye zaman ayırdım.

 Kendi deneyimlerimin yanı sıra halen profesyonel olarak yelkene devam etmekte olan arkadaşlarımın da fikirlerini ve yorumlarından da faydalandım. Genel olarak aynı zorluklar ve şikayetlere sahiptik. Çıkarımlarım, incelemelerim ve araştırmalarım sonucunda vücudun hareket alanını kısıtlamayan, vücut postürüne destek sağlayan, rüzgar ve hava koşullarına göre ayarlanabilen bir can yeleği tasarladım. Boend can yeleğinde yarış esnasında rahatsız etmemesi açısından hiç bir fermuar ve cırt cırt kullanılmamıştır.

Uzay Gökçek
  • DateJune 29, 2020
  • Category2019