COMFY

My graduation project is about to design a stackable modular group of seats that can be used in open spaces and events such as concerts and festivals. They can be used as a single and multiple units and they create a whole. They are compact and easy to carry. I wanted to design them suitable for mass production. While searching for materials to produce it, I experimented materials and their densities. I chose polyurethane for my design. Changing its densities gave me an opportunity to be creative with forms and structure. Polyurethane is being used in event furnitures because of its durability and suitable for outdoors. While choosing the material, I took consider whether it was durable in outdoor spaces and easy to carry. Also it was very important to give the shape I wanted. Polyurethane was suitable for it. I used higher density in seating and lower density in the back of the seating.

There is a hole in the middle of the seating that users can place their belonings in it. The back of the seating has the same form with the hole. We take out the back of the seating from the hole and place it to its place. So, there wouldn’t be any waste of material. Form continues itself.

Mezuniyet projesi olarak açık alanlardaki organizasyonlarda (festivaller, konserler…) kullanılabilecek modüler oturma birimleri tasarladım. Bu birimler hem tek başlarına hem de bir arada kullanılabiliyor. Ayrıca olabildiğince az yer kaplıyorlar ve hafiflikleriyle kolay taşınabiliyorlar. Bu projeyi tasarlarken birimlerin seri üretime uygun olmalarını göz önünde bulundurdum. Ayrıca malzeme seçimini de bu konuya uygun bir şekilde seçmeye özen gösterdim. Malzeme araştırması sırasında, malzemelerin özelliklerini ve yoğunluklarını inceledim. Poliüretanı malzemem olarak belirledikten sonra farklı yoğunluklarını kullanarak malzemeyi de deneyimlemiş oldum. Ayrıca farklı yoğunluklar hem form hem de yapısı daha yaratıcı olmamı sağladı. Poliüretan dış mekanlarda çoğu yerde kullanılmaktadır. Özellikle mobilya sektöründe çok fazla tercih edilir. Bunun sebebi de dayanıklılığı ve dış mekana uygunluğudur. Ayrıca şekillendirilmesi de kolaydır. Projemde düşük yoğunluğu oturma biriminin sırt kısmı için kullandım. Yüksek yoğunluğu ise oturma kısmı için kullandım.

Oturma kısmının altında eşya koymak için bir boşluk yarattım. Böylece kullanıcı rahat bir şekilde eşyalarını saklayabilecek. Boşluk ile sırtlık aynı formda. Bu sebebi ise boşluktan çıkan formu devam ettirmek ve malzeme tasarrufu sağlamak. Boşluktaki kısmı çıkartıp sırtlığın yerine yerleştiriyoruz ve üstüne oturuyoruz. Böylece form kendini devam ettiriyor.

Sena Ortaç
  • DateJune 29, 2020
  • Category2019