Fine

Ne?: “Fine", sunuma önem veren üst segment restoranların paket servisleri için tasarlanmış bir porselen tabak seti.

Neden?: Bu restoranların dijitalize olmaları için.

Fine dining restoranlarının menüleri çok sık değişir. Sezonluk, aylık hatta haftalık menüler bile olabilir. Bu menü değişimiyle beraber course ve yemek sayısı da değişir. Bu anlamda değişken ve esnek olan bir tabak seti tasarlamak istedim.

Fakat bu sık menü değişimleriyle beraber muhakkak çok fazla tek kullanımlık ambalaj israfı olacaktır. Bu yüzden materyalimi porselen olarak belirledim ve bu kararımı destekleyecek bir iş modeli yarattım.

Nasıl?:

Kısaca, şef menüsündeki yemeklere göre ne çeşit ve ne kadar tabağa ihtiyacı olduğunu belirler ve buna göre tabak setini tasarlayıp siparişini oluşturur. Sipariş verilmesi bu tabak setinin kiralandığı anlamına gelir ve restoran da müşterisine bu seti depozito ile verir. Restoran, menü değiştiğinde tabakları iade eder ve yeni menüsüne göre tekrar bir set oluşturup siparişini verir.

What?: “Fine” is a china set designed for take away intended to be beneficial to upscale restaurants that value presentation.

Why?: To help upscale restaurants digitalize.

Fine dining restaurants’ menus change very often. Seasonally, monthly, even weekly. Along with this menu change, the course and meal quantity also changes. I wanted to design a plate set that was flexible and customizable in that sense.

However with the rapid menu change, there is bound to be a lot of waste of single use packaging. So I decided to use porcelain as my material and built a business model around it.

How?:

Basically, according to the courses of the menu, the chef creates the plate set by deciding on how many and what kind of china they need from the website and orders correspondingly. When the restaurant places an order, that means that they rented the pieces and will give them to the customer with a deposit. When the menu changes, the restaurant returns the plates and creates a new set for their new menu.

Product Visuals

Nehir Tükenmez

Contact Info

  • DateJune 14, 2021
  • Category2021