Foodoo

Foodoo is a packaging set, designed for users who are looking for new tastes and experiences for healthy food when they want to eat by home delivery.

The starting point of the project is to be a service that will transform into a healthy tradition of Japanese bento dinner pail logic. Foodoo, which I designed with an approach that ignored the necessity of plastic, is made entirely of cardboard and does not need any glue with the folding details I use. It is a totally sustainable design with material selection, combination details of the set and the idea of existence.

In my design process, I experienced the eating process by myself, and also I wanted photos and comments/ feedbacks from my mentor, friends and teachers. At the final, I designed a 9 pieced food packaging set.

Foodoo, eve teslimat yoluyla yemek yemek istediklerinde sağlıklı yiyecekler için yeni tatlar ve deneyimler arayan kullanıcılar için tasarlanmış bir ambalaj setidir.

Projenin başlangıç noktası, Japon bento yemeği mantığının sağlıklı bir sefertası geleneğine dönüşecek bir hizmet olmasıdır. Plastiğin gerekliliğini görmezden gelen bir yaklaşımla tasarladığım Foodoo tamamen kartondan yapıldı ve kullandığım katlama detaylarıyla herhangi bir tutkal gerektirmiyor. Malzeme seçimi, setin kombinasyon detayları ve varoluş fikri ile tamamen sürdürülebilir bir tasarımdır.

Tasarım sürecimde yeme sürecini kendim yaşadım. Kaynak araştırmalarım dışında mentorum, arkadaşlarım ve öğretmenlerimden fotoğraf ve yorumlar / geri bildirimler istedim. Finalde 9 parçalı yiyecek paketleme seti tasarladım.

Gözde Çubukcu
  • DateJune 28, 2020
  • Category2019