NERU

NERU

Open-source

Cost Efficient

Flat-packed

Easily Assembled/Collapsed

Accessible

Aesthetically Unusual

NERU is a family of open-source, CNC milled furnitures that gain integrity from rope tension. It is targeted for whom needs temporary furniture, both for a temporary home – such as working or studying abroad – and for a temporary setting where occasionally, extra seating is needed.

The service this project provides is mostly design work, which is for the most part distributed as CAD files online. For the physical distribution part, the machine work is done and the parts are packaged and sent via order or to the distributors.

NERU 

Açık-kaynaklı

Düz paketlenebilir

Kolayca Kurulur/ Toplanır

Ulaşılabilir

Estetik Olarak Alışılmadık

NERU, bütülüğünü ip geriliminden alan, açık kaynaklı, CNC ile üretilen bir mobilya ailesidir. Geçici mobilya talebini hedef alarak tasarlanmıştır, çalışanlar ve okuyanlar gibi – hem de fazladan bir mobilyanın ihtiyaç duyulduğu geçici kurulumlar için üretilmiştir. 

Bu projenin sağladığı en büyük servis tasarım işleridir, ve bu tasarımlar CAD dosyaları olarak internet üzerinden dağıtılmaktadır. Fiziksel dağıtım için ise makine kesimleri, paketleme ve sipariş ve distribütör bazlı satışlar yapılmaktadır.

Product Visuals

Efe Akıncıoğlu

Contact Info

  • DateJune 14, 2020
  • Category2020