POZMO

Oranları değiştirerek pratik bir şekilde çeşitlilik sunan analog karakter tasarım ortamı sağlayacak, çizim konusunda pratik yapmak isteyen girişimcilerin karakterler ve pozları açısından kişisel gelişim sürecine dahil olabilecek bir yardımcı ürün.

POZMO iki katmandan oluşan bir çizim referans mankenidir. Birinci katman iskeleti tanımlamaktadır ve beş çeşit (dört tanesi vücut parçaları bir tanesi ise uzuv parçası) teleskopik mantıkta çalışan kendi içinde modüler komponentlerden oluşmaktadır. İkincil katman ise iskelete hacim tanımlamak için takılan lateks implantlardan oluşmaktadır. Anatomik tanımlama sağlamaktadır.

 

Providing an analog sculpting medium that offers variability in practicality -via altering the proportions- as an auxiliary product to be included in the self-improvement process for the entrepreneurs in terms of drawing characters and poses of them.

POZMO is a two-layer drawing reference dummy. The first layer defines the skeleton and consists of five types (four body parts and one limb part) of modular components operating in telescopic logic. The secondary layer consists of latex implants, including variation of shapes in order to mimic muscle structures, and are attached to the skeleton to define volume. It provides anatomical description and infrastructure of that “character”.

Product Visuals

Atakan Öge

  • DateJune 20, 2021
  • Category2021