Solevate

Solevate is a new balustrade as a building element to transform the balcony into a more comfortable living space which provides us an opportunity to spend more time at there, while considering the privacy we need, the light-shade relationship and the capability to adjust this privacy.

The balcony, which belongs to both private area and the public space, creates living area. The balcony is the interface of the relationship established between the interior and the exterior. To relax, to spend time, balcony which is connected to home and also to the public space, is an area to be utilized. It is a balcony balustrade project that meets the need for privacy to the balconies which are less preferred to spend time because of the closeness of structures and the feeling of being watched by the other residents.

Solevate, balkonu daha rahat bir yaşam alanına dönüştürmek için yapı elemanı olarak yeni bir korkuluk olup, ihtiyaç duyduğumuz mahremiyeti, ışık gölge ilişkisini ve bu mahremiyeti ayarlama imkanını göz önünde bulundurarak bize balkonda daha fazla zaman geçirme fırsatı sunuyor.

Hem özel alana hem de kamusal alana ait balkon, iç ve dış arasındaki ilişkinin arayüzüdür ve bir yaşam alanı oluşturur. Dinlenmek, vakit geçirmek için, eve ve aynı zamanda kamusal alana bağlı olan balkon, değerlendirdiğim bir alandır. Yapıların birbirine yakınlığı ve izleniyormuş hissi yüzünden vakit geçirmek için daha az tercih edilen balkonlara, mahremiyet ihtiyacını karşılayan bir korkuluk projesidir.

Senem Oğuz
  • DateJune 29, 2020
  • Category2019