Uncanny

The instant creation of seeing action is beginning of the act of creation itself in the context what is seen and when it’s seen. It follows an optional route beyond the limitations of editing the images at the next stage. This situation can be reconsidered as an act of creation by seeing.

The final product will include a set of different materials as used as smart phone camera lenses which have different optical effects for taking the photography.

The difference between looking & seeing is what seen is becomes reproducable in the mind. The amnesiaiac process of what is seen creates broken and torn areas on the image. This situation provides an infinite reproduction of undefined images.

Anlık görme eylemi, görülen ve görülenin bağlamında yaratma eyleminin başlangıcıdır. Bir sonraki aşamadaki görüntüleri düzenlemenin sınırlarının ötesinde isteğe bağlı bir rota izler. Bu durum görerek bir yaratma eylemi olarak ele alınabilir.

Nihai ürün akıllı telefon kamera lensleri olarak kullanılan farklı malzemelerden oluşan bir set içerecektir ve fotoğraf çekimi için farklı optik etkilere sahiptir.

Bakmak ve görmek arasındaki fark, akılda tekrar görülebilen şeydir. Görülenlerin unutulma süreci, görüntü üzerinde kırık ve yırtık alanlar yaratır. Bu durum tanımsız görüntülerin sonsuz bir şekilde çoğaltılmasını sağlar.

Berk Poyraz
  • DateJune 28, 2020
  • Category2019