Vision-One

Proje, EV sektöründe yer alan bir firma için geliştirildi. Buradaki zorluk, servis alanında bulunan araçların kullanım ve işlevselliğini göstermektir. TRAGGER,  elektrikli araçların sürdürülebilir bir geleceğe katkısına inanır ve elektrikli araç süren bir kişinin gerek sistem ve dış tasarımı ile kendini farklı hissetmesini ister. Buradaki amacım  ticari kullanıma uygun önceden belirlenmiş konulara bakarak, sürücünün araca olan hakimiyetini artıran, araç ile kullanıcı arasındaki iletişimi geliştiren ve aynı zamanda şirket için pazarlamada iyi sunulabilen Tragger T-car” serisine ozel HMI (Human Machine Interface) gösterge tasarlamaktır.

The project was developed for a company that is in EV sector. The challenge is to show the use and functionality of the vehicles which is in service area.

TRAGGER embraces the idea of using less fossil fuel vehicles and devices and believes in the contribution of electric vehicles to a sustainable future. Brief is To design a HMI that fits into commercial use specifically for TRAGGER brand vehicle, “ T-car “ with predefined wireframes, touch areas and increase the driver's command of the vehicle, improve the communication between the vehicle and the user, and at the same time become an important aspect in marketing for the company.

Product Visuals

Mert Emre

https://www.linkedin.com/in/mert-emre-8a576b63 https://www.instagram.com/mertemre__/

  • DateJune 13, 2021
  • Category2021