WAS-TEX

Tekstil, yaklaşık 50 milyon kişinin çalıştığı 2,4 trilyon değerinde küresel bir endüstridir ve aynı zamanda dünyanın en çok atık çıkaran endüstrilerinden biri olduğu söylenmektedir bunun sebebi ise tekstil ürünlerinin % 85'inin çöp sahalarına gitmektedir. Türkiye’de sadece pamuk ve polyesteri ele aldığımızda her yıl 50 milyon TL çöpe dökülmektedir. Kumaşın geri dönüştürülmesinin tercih edilmeme sebebi de ı tam anlamıyla geri dönüştürmenin çok zor olmasıdır. Bu sebeple kullanılmayan ve üretimden çıkan kumaş atıklarının tekrar ve farklı amaçlarda kullanılmasının sağlandığı sürdürülebilir bir sistem tasarlamak istedim. Bu sistem sayesinde tasarımcıların, üreticilerin ve kullanıcıların bu kumaşlara ulaşıp bunları materyal olarak kullanabilmesini sağlamayı amaçladım.

Textile is a global industry worth 2.4 trillion, emplying around 50 million people, and is said to be one of the world’s most polluting industries becasue %85 of used textiles are ending up in the landfills. In Turkey, only considering cotton and polyester, 50 million TL is thrown into the landfills each year. Since it is so hard to recycle fabric I wanted to design a sustainable system for reusing the textile waste that comes from textile manufacturing
İn different ways and minimize the harmful effects of textile manufacutring. With this system, I aimed to make sure that designers, manufacturers and also consumers can access these fabrics and use them as raw materials.

Product Visuals

Öykü Kangül

Contact Info

  • DateJune 13, 2020
  • Category2020